پیشنهاد سه مرحله‌ای ترکیه برای حل بحران سوریه

پیشنهاد سه مرحله‌ای ترکیه برای حل بحران سوریه

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه حوریت، بنعالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه گفت: در آینده‌ای نزدیک شاهد نتایج امیدوار کننده‌ای درباره مساله سوریه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه حل مساله سوریه بسیار نزدیک است، گفت: دولت ترکیه یک پیشنهاد سه ماده‌ای ارائه کرده است. براساس آن مرزها مورد حفاظت قرار می‌گیرند و به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه برای ایجاد یک دولت مستقل اجازه داده نخواهد شد و پس از حل تمامی مسائل، پناهجویان مستقر در کشورهای همسایه به سوریه باز خواهند گشت.

9505-30t3810

ییلدریم با بیان اینکه به همراه دیگر بازیگران منطقه‌ای مساله سوریه را حل خواهند کرد، گفت: براساس ماده اول تمامیت ارضی سوریه حفظ خواهد شد و به گروه‌هایی مانند حزب اتحاد دموکراتیک سوریه اجازه تشکیل دولت مستقل داده نخواهد شد. همچنین براساس ماده دوم، در دوره جدید ساختارهای سیاسی براساس مسائل منطقه‌ای، قومی و یا مذهبی اولویت‌بندی نخواهند شد زیرا در حال حاضر یکی از دلایلی بروز مشکلات همین اولویت‌بندی‌هاست. در این کشور اولویت‌بندی دولت براساس مذهب انجام نخواهد شد و در دوره بلندمدت اصلا جایی نخواهد داشت.

به گفته او، براساس ماده سوم، پس از اجرای کامل راهکار سیاسی در سوریه تمام آوارگان و پناهجویانی که در کشورهای منطقه از جمله ترکیه پناهنده شده‌اند براساس یک برنامه مشخص به کشورشان باز خواهند گشت. نه تنها پناهجویان مستقر در ترکیه، بلکه پناه‌جویان سوری در اردن، لبنان و کشورهای دیگر نیز بازخواهند گشت.

ییلدریم در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به درخواست ترکیه برای استرداد فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه گفت: در این مساله پیش بینی من چندان اهمیتی ندارد. باید آمریکا، گولن را به ما تحویل دهد، درغیر این صورت وجه آمریکا در کشور ما مخدوش‌تر خواهد شد. ما این مساله را به مقامات آمریکایی اعلام کرده‌ایم. من در گفت‌وگویی تلفن خود با جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا به این مساله اشاره کردم. در آینده نزدیک نیز در سفر وی به ترکیه، این موضوع را به صورت کامل بیان خواهم کرد. امیدواریم که این مساله حل شود.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!