ماجرای جریمه ۳ میلیونی متخلفان روغن پالم

ماجرای جریمه ۳ میلیونی متخلفان روغن پالم

وزیر بهداشت گفت: وجود قوانین بازدارنده در حوزه غذا مانع آسیب رسیدن به سلامت و نهایت کاهش هزینه های سلامت می شود.

دکتر سید حسن هاشمی در جلسه شورای برنامه ریزی سلامت و ارتقای سطح کیفیت زندگی برنامه ششم توسعه که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، بر توجه به حوزه غذا در تدوین برنامه ششم تاکید کرد و گفت: در ایران و در دنیا به قصد سود جویی تقلب هایی در حوزه غذا صورت می گیرد که لازم است با تدوین برنامه هایی مناسب در این راستا از تقلب ها جلوگیری شود.

94-07-343

وی با تاکید بر وجود قوانین بازدارنده در حوزه غذا، افزود: نبود قوانین بازدارنده مناسب در این حوزه باعث آسیب رساندن به سلامت مردم، بروز معلولیت و مرگ و میر، و نهایت افزایش هزینه های سلامت و  دولت می شود.

به گفته هاشمی، یک اقدام مناسب در حوزه غذا می تواند جلوی آسیب های اجتماعی ناشی از معلولیت و مرگ و میر در اثر آسیب مواد غذایی به سلامت را بگیرد.

وی افزود: لازم است در قانون برنامه ششم توسعه در حوزه سلامت مفاد بازدارنده تدوین شود.

هاشمی در ادامه با اشاره به استفاده از روغن پالم در لبنیات توسط برخی از تولیدکنندگان مواد لبنی، افزود: زمانی که ما با استفاده از این روغن در مواد لبنی برخورد کردیم هجمه های زیادی از سوی برخی افراد ایجاد شد.

وی افزود: در آن زمان وزیر صنعت عقیده داشت که ما با جلوگیری از استفاده روغن پالم صادرات را نابود کردیم و این در حالی بود که ۶ ماه بعد از این جریان حدود ۱۱ درصد میزان صادرات مواد لبنی افزایش داشته است.

به گفته هاشمی، برخورد وزارت بهداشت در استفاده از این روغن باعث شد تا از ورود بیش از ۳۰۰ هزار تن روغن پالم به کشور جلوگیری شود، اما کارخانجات لبنی که شاید میزان درآمدشان بیش از ۲ وزارتخانه باشد تنها سه میلیون تومان جریمه شدند که این به دلیل نبود قوانین بازدارنده مناسب در حوزه غذا است.

وی همچنین با تاکید بر لزوم قوانین بازدارنده قوی و محکم در حوزه بهداشت، گفت: در این زمینه اقداماتی صورت گرفته اما کافی نیست و لازم است تا همه دستگاه های ذی ربط مثل سازمان ملی استاندارد، سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت همکاری داشته باشند و حمایت کنند.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.
دیدگاهی ارسال نشده است!